ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

شیر مادربررسی تاثیر گروه های حمایتی مادران شیرده بر تغذیه انحصاری با شیرمادر


مقدمه و هدف :
دوران شیرخواری به علت سرعت بالای رشد در مقایسه با سایر دوران های زندگی از نظر تامین انرژی ، پروتئین و سایر مواد مغذی اهمیت ویژه ای دارد و رژیم غذایی مطلوب در 6 ماه اول تولد کودک تغذیه انحصاری با شیر مادر است . تغذیه انحصاری با شیرمادر ابتلا به عفونت های تنفسی و مرگ و میر ناشی از این بیماری ها را کمتر می کند ، مرگ و میر ناشی از بیماری های گوارشی و اسهالی 25 برابر کمتر از شیرخشک خواران است . IMES سال 1384 نشان داد 92% مادران در منطقه تحت پوشش مشهد 3، شیردهی داشتند ولی فقط 26% آنان فرزندشان را تا شش ماهگی انحصارا" با شیرخود تغذیه کرده بودند ( کشور 9/27% و خراسان رضوی 2/25% ) .
اهداف :
افزایش درصد تغذیه انحصاری با شیرمادر تا پایان شش ماهگی ، افزایش میانگین سن قطع شیردهی و تداوم شیردهی تا دو سالگی .
روش:
ابتدا 4 جلسه آموزشی " نحوه صحیح شیردهی " و " اقدامات لازم برای رفع مشکلات شیردهی " برای کلیه داوطلبان سلامت برگزار گردید و از بین آنان افرادی که تمایل داشتد برای عضویت در " گروه های حامی شیرمادر " انتخاب شدند سپس یک جلسه توجیهی برای داوطلبان مذکور در خصوص چگونگی اجرای طرح برگزار و برای آنان کارت شناسایی صادر شد . در این مدت با ماماهای مراکز و پایگاه ها نیز جهت تهیه لیست اسامی مادرانی که در ماه آخر بارداری هستند ، هماهنگی شدتا لیست مذکور را بر اساس خانوار تحت پوشش هر داوطلب ( عضو گروه حامی ) تهیه و به وی تحویل دهند .
اعضاء گروه حامی یک نوبت قبل از زایمان به منزل مادر مراجعه می کردند تا علاوه بر آشنایی با مادر ، آموزش هایی را در خصوص اهمیت تغذیه انحصاری با شیرمادر به وی ارائه دهند و از وی درخواست نمایند تا به محض انجام زایمان ( حداکثر تا سه روز  پس از زایمان ) به وی اطلاع دهند ، زمانی که حامی از زایمان مادر مطلع می شد حداکثر تا دو روز بعد به منزل وی مراجعه داشت . در این مراجعه طبق چک لیست ، شیردهی مادر را مشاهده و بررسی می کرد و در صورت وجود مشکلات شیردهی ، روز بعد جهت بررسی نتایج آزمون روز قبل ، مجددا" به منزل مادر مراجعه می نمود . در ادامه پیگیری حامیان جهت حفظ و تداوم شیردهی تا پایان یک ماهگی ، هفته ای یک بار و سپس تا پایان شش ماهگی حداقل هر 15 روز به منزل مادر مراجعه می نمودند . در این مراجعات چنانچه داوطلب قادر به رفع مشکل مادر نبود تلفن و آدرس مرکز مشاور شیردهی را در اختیار مادر قرار می داد تا با تماس با مشاور شیرمادر و یا مراجعه به مرکز مشاوره ، مشکلات وی رفع گردد . جهت تداوم شیردهی تا پایان شش ماهگی 14 بازدید منزل انجام شد .
نتایج :
از 83 مادر حمایت شده ، 80 نفر تداوم شیردهی داشتند ( 4/96% ) که از این تعداد 62 نفرتغذیه انحصاری با شیرمادر ( 7/74% ) و 63 نفر تداوم شیردهی تا دو سالگی داشتند ( 9/75% ) .میانگین سن قطع شیردهی در این افراد 1/22 ماه بود .
بحث :
حمایت مادران شیرده علاوه بر افزایش تغذیه انحصاری با شیرمادر ، بر تداوم شیردهی تا دو سالگی نیز موثر است .

بررسی تاثیر آموزش بر آگاهی مادران کودکان زیر یک سال در امر شیردهی

مقدمه و هدف :
تاثیر اعجاب انگیز شیرمادر بر سلامت مادر و کودک ، کاهش مرگ و میر کودکان، صرفه جویی اقتصادی در خانواده و در نتیجه در کشور باعث شده تا از راه های متفاوت برای ترویج تغذیه با شیرمادر حتی در سازمان های بین المللی تلاش شود به طوری که در سپتامبر 1990 نیز در محل سازمان ملل متحد، ترویج تغذیه با شیرمادر به عنوان یکی از اهداف و برنامه های مهم به تصویب  سران کشورها رسید . در این رابطه خداوند متعال نیز اهمیت تغذیه با شیرمادر را در آیات زیادی از کلام ا... مجیدگوشزد نموده است از جمله این که مادران تا سن دو سالگی کامل ، فرزندان خود را شیر دهند و بسیاری آیات و احادیث دیگر که لزوم آگاهی دادن به مادران را در این زمینه مطرح می نماید .
روش  :
این پژوهش به منظور بررسی تاثیر آموزش بر میزان آگاهی مادران کودکان زیر یک سال در امر شیردهی انجام شده است .
در این تحقیق جامعه پژوهش کلیه مادران کودکان زیر یک سال هستند که برای دریافت خدمات بهداشتی فرزندانشان به مراکز بهداشت شهرستان گناباد مراجعه کرده و به دو گروه تجربه و شاهد تقسیم شده اند . ابزار گرد آوری داده ها پرسشنامه است که شامل 31 سوال مربوط به آگاهی در مورد اثرات شیر مادر بر رشد و بقای کودک ، اثرات فیزیولوژیک بیولوژیک ، اثرات اقتصادی ، اثرات روانی و وضعیت شیردهی می باشد . در این تحقیق تعداد 408 نمونه از مادران مراجعه کننده به مراکز بهداشتی شهری و روستایی مورد بررسی قرار گرفته اند که 204 نفر در گروه شاهد بوده اند دو مرکز شهری و دو مرکز روستایی به شکل منطقه ای انتخاب شده اند که در هر مرکز نیمی از مادران آموزش دیده اند و نیمی آموزش ندیده اند . بعد از انجام آزمون اولیه گروه تجربه آموزش داده شده و پس از 10 روز هر دو گروه  مجددا" مورد آزمون واقع شده و نتایج مورد بررسی و ارزیابی آماری قرار گرفته است .
نتایج :
نتایج و استنتاج آماری در مورد اهداف ، بعد از آموزش نشان می دهد که آگاهی مادران در زمینه شیردهی درگروه آموزش دیده ، افزایش چشمگیری داشته است به گونه ای که این تاثیر با اطمینان بیش از 9/99% می باشد . همچنین اطلاعات نشان می دهد که در بعد آموزش ، هر دو گروه آگاهی بیشتری قبل از آموزش داشته اند که البته این درصد ، در گروه آموزش دیده به مراتب بیشتر از گروه آموزش ندیده بوده است .

نتیجه گیری :
با توجه به نتایج فوق توصیه می شود مسئولین و برنامه ریزان مسئول آموزش پرستاری بالینی بیش از پیش به این مساله مهم پرداخته و قدم های موثری در زمینه های اقتصادی ، اجتماعی و در زمینه های روحی ، روانی خانواده ها بردارند .  

بررسی رابطه زردی نوزادی با مصرف مکمل های سنتی مانند ترنجبین ، خاکشیر و آب قند
مقدمه :
زردی شایع ترین علت بستری نمودن نوزادان در بخش های نوزادان است. بر اساس یک فرهنگ سنتی در کشور ما ، بسیاری از خانواده ها برای بهبود زردی کودک خود از ترنجبین و آب قند استفاده می کنند. ما در این مطالعه به دنبال بررسی رابطه مصرف مکمل های سنتی مانند ترنجبین ، خاکشیر و آب قند و زردی نوزادان می باشیم .

روش :
ما در یک مطالعه آینده نگر طی چها ر سال از 1383_ 1387 از 811نوزاد دچار زردی مراجعه کننده به بیمارستان قائم مشهد ، 336 نوزادی که علت زردی آن ها مشخص نبود را بر اساس مصرف شیرمادر و یا مکمل ها ( آب قند ، ترنجبین و خاکشیر) به دو گروه شاهد ( فقط شیرمادر ) و مورد ( شیرمادر + مکمل ها ) تقسیم نموده ایم . ( 102 نوزاد گروه مورد ، 233 نوزاد گروه شاهد ) سپس مشخصات دموگرافیک و علائم آزمایشگاهی و کلینیکی این ها با روش های آماری تحلیلی و توصیفی مورد ارزیابی قرار گرفت .
نتایج :
سن مراجعه ( 2/3  +    8/6 ) در مقابل 7/3/  +   2/9 روز در گروه مصرف کننده مکمل دیرتر و میزان بیلی روبین ( 8/17 در مقابل 3/21 ) به طور واضحی بیشتر بوده است . وزن تولد  ، جنس ، سن حاملگی ، هماتوکریت ، طول مدت بستری ، سن بهبود زردی نوزاد در دو گروه تفاوت معنی داری نداشته است . سن مادر ، نحوه زایمان ، مشکلات زایمان و حاملگی ، پاریتی مادر در دو گروه تفاوت معنی داری نداشته است . 
نتیجه گیری :
مصرف مکمل های سنتی به ویژه ترنجبین و خاکشیر باعث کاهش وزن بیشتر ، سن مراجعه دیرتر و شدت بیشتر زردی نوزادان و در سرعت بهبود زردی و طول مدت بستری نوزاد موثر نیست . 


بررسی تجارب مادران مراجعه کننده به مراکز بهداشتی شهر گرگان
در خصوص از شیر گرفتن کودکان

مقدمه و هدف :
الگوهای تغذیه ای شیرخواران به میزان قابل ملاحظه ای برگرفته از باورهای فرهنگی است و بر وضعیت تغذیه ای ، سلامت و رشد کودکان اثر می گذارد . به منظور درک سلامت شیرخواران ، شناخت باورها و عملکرد مرتبط با تغذیه شیرخواران مهم است . از شیرگرفتن به طور ایده آل با مسائل تکاملی از قبیل راه رفتن و دندان درآوردن مرتبط است اما اغلب به دلیل پاره ای از عوامل از قبیل بیماری مادر ، میل به بارداری مجدد و یا باور مادر از ناکافی بودن شیر ، به طور زودهنگام رخ می دهد .
هدف : هدف از این مطالعه بررسی تجربیات مادران مراجعه کننده به مراکزبهداشتی شهر گرگان در زمینه از شیرگرفتن کودکان می باشد .


روش :
در این مطالعه کیفی ( 1389) بر اساس نمونه گیری مبتنی بر هدف از 30 مادر ساکن شهر گرگان که کودک زیر 5 سال داشته و تجربه شیردهی با پستان به کودک داشتند و به طور طبیعی شیردهی را قطع نمودند برای شرکت در مطالعه دعوت به عمل آمد . برای جمع آوری اطلاعات از روش مصاحبه های انفرادی نیمه ساختار تا رسیده به اشباع داده ها استفاده شد . مصاحبه ها خط به خط دست نویس و مطابق رویکرد " تحلیل محتوا " آنالیز شدند.جهت رعایت حقوق شرکت کنندگان ، رضایت نامه شفاهی برای شرکت در مطالعه و ضبط صدا اخذگردید .
نتایج :
میانگین سن از شیرگرفتن کودکان 1/22 ماه بوده است . 7/47 % کودکان تا سن دو سالگی از شیرمادراستفاده کردند . بررسی تجارب مادران نشان داد از شیرگرفتن اکثرا" به یک باره و با مشغول کردن کودک با سایر مواد غذایی ، بازی و یا سایر سرگرمی ها بوده است . مادران اظهار داشتند در این دوران یا به کودک  توجه بیشتر می کنند و یا سعی می کنند از کودک فاصله بگیرند تا گذر از این دوره آسان تر گردد . از سایر رفتارهای مادران ترساندن کودک با چسب زدن روی سینه مادر ، استفاده از رنگ های مختلف و یا مزه های مختلف تند ، ترش و تلخ و از تظاهرات رفتاری کودکان طی از شیرگرفتن بی قراری و بهانه گیری ، گریه و بیداری شبانه  و بی حوصلگی بوده است .
نتیجه گیری :
در آموزش پرستاری به اهمیت آموزش با شیرمادر و آمادگی مادردر شیردادن به شیرخوار تاکیدمی شود . ولی کمتر در مورد از شیرگرفتن آموزش داده می شود . تجربیات مادران نشان داد در روش تدریجی چون از شیر گرفتن آرام آرام و در طول زمان بیشتری اتفاق می افتد ، مشکلات عصبی ، روانی و تغییرات هورمونی مادر که در یک باره از شیرگرفتن ، پیش می آید به وجود نیامده و کودک نیز دچار  ضربه روحی نمی شود . به این ترتیب کودک کم کم علاقه به شیرخوردن را از دست می دهد و ممکن است خودش یک باره آن را کنار بگذارد . 

نماد انجمن

آمار سایت

امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
3681
5543
17409
49891
151067
439249
696952

امروز: سه شنبه، 07 مرداد 1393